Okoń jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ryb naszych wód. Złowimy go w morzu, w rzece, w jeziorze, czy w stawie. Choć obecnie w naszych wodach trudno o wyjątkowe okazy, to ilość łowionych ryb może zapewnić dobrą zabawę. Dodatkowo okoniowy sprzęt można wykorzystać do łowienia na spinning wzdręg czy białej ryby oraz mniejszych kleni, jazi i pstrągów. W tym artykule przedstawiam, jak zbudować swój zestaw spinningowy na okonia.
Wędka na okonia
Okonie łowimy na nieduże, zwykle lekkie przynęty. „Pasiaki” zazwyczaj nie powalają też wielkością, a do tego mają delikatne pyski i relatywnie łatwo się spinają, dlatego wędka powinna być lekka, elastyczna i czuła. Zwykle wybiera się kijki o długości około 2 m i ciężarze wyrzutu od 1 do 10, rzadziej 15 g. Takim kijem za kilkadziesiąt złotych łowi się wygodnie i skutecznie każdą okoniową metodą (klasycznie, drop shot, boczny trok itp.). Wędki robione ręcznie na zamówienie czy drogie wklejanki itp. zostawmy najbardziej zapalonym, profesjonalnym łowcom „pasiaków”.

Wędka Jaxon Wędka Zaffira Jig Spin – 2,10m / 3-12g
Kołowrotek na okonie
Powinien wystarczyć zwykły kołowrotek spinningowy o wielkości do 2000. W dobrych cenach kupimy modele Jaxona czy Dragona, ale jest też spory wybór zagranicznych, droższych marek.
Żyłka na okonie
W przypadku delikatnego okoniowego pyska lepiej jest zastosować żyłkę niż plecionkę. Ewentualnie można użyć plecionki z co najmniej metrowym przyponem z żyłki lub fluorocarbonu. Trzeba będzie wtedy bardziej dbać o odpowiednie ustawienie hamulca, ale brania będę lepiej wyczuwalne. W przypadku żyłki odpowiednia będzie średnica około 0,14 mm, a plecionki 0,10 mm.
Przypon na okonia
Nawet łowiąc na małe przynęty, nie trudno jest o obranie szczupaka. Znam jeziorko, gdzie na paprochy łowi się więcej szczupaków niż okoni. Żeby nie kaleczyć niepotrzebnie ryb i nie tracić przynęt, lepiej zastosować przypon z kewlaru, fluorocarbonu lub w ostateczności z wolframu.
Przynęty na okonie
Gumy wędkarskie – okonie chyba wszędzie dobrze biorą na twistery, rippery i jaskółki. Godne polecenia są gumy typu kopyto: G’Bump, Keitech, czy Cannibal, ale sprawdzi się też wiele innych. Wielkość od 1 do 3 cali, choć chyba każdy łowił okonie też na większe przynęty. Kolory to: motor oil, kawa z pieprzem, fiolet, róż, biel, perła… Tu trzeba kombinować, bo okonie bywają wybredne. W niektórych łowiskach sprawdzą się też gumowe raczki, gumowe żabki itp.

Guma, przynęta KEITECH Easy Shiner 2″ 5,1cm Green Pumpkin Chartreuse
Błystki wędkarskie – nie jestem fanem wahadełek na okonie, ale obrotówki to dla mnie jedne z najlepszych przynęt. Wielkość 1-2 i kolory naturalne, czarny z żółtym lub firetiger. Niektórzy mocno zachwalają cykady i wirujące ogonki, choć sam na nie nie łowiłem.
Woblery – to dość drogie przynęty, za to wyglądają bardzo realistycznie i ładnie pracują w wodzie. Na okonia sprawdzą się modele Minnow, Hornet, Tiny, czy różne modele Rapala.

Wobler Salmo MINNOW Dace Blue 5cm/3g floating
Koguty wędkarskie i muchy puchowe – to mało popularne przynęty na okonia, ale jak pokazują zawody Perch Pro, które co roku można oglądać na YouTube, są niesamowicie skuteczne.
Inne akcesoria na okonie
Przydadzą się szczypce do odhaczania, podbierak, rękawice wędkarskie na zimne dni, ciężarki i haczyki do drop shota i bocznego troka, przypony oraz torba na przynęty i drobne akcesoria wędkarskie.

Rękawiczki wędkarskie Fighter Pro DAM + Neoprene
Rafał Pokusiński
* Na zdjęciu głównym artykułu jest błystka Jaxon Wahadłowa Cykada HR Vibro 1A
** Zdjęcie okonia: Rafał Pokusiński