Ostrogi tworzą bardzo zróżnicowane łowisko, które jest atrakcyjne dla wielu ryb. Stąd ostrogi są często oblegane przez wędkarzy. Jednak ostroga wodna ostrodze nie równa i trzeba wiedzieć, którą wybrać. Nawet te najpopularniejsze bywają przez wędkarzy niewykorzystane.
Co to jest ostroga wodna?
Jest to zwykle kamienny, a czasem betonowy wał, wchodzący prostopadle w rzekę. Jego zadaniem jest ochrona brzegów rzeki przed rozmyciem. W wyniku jej działania na nurt powstają różnorodne, atrakcyjne dla ryb stanowiska, jak: rynny, warkocz, rafa itd. Z tego powodu ostrogi wodne to jedne z najciekawszych stanowisk do wędkowania. Trzeba jednak mieć świadomość, że to, ile ryb będzie w okolicy ostrogi i w jakim miejscu, zależy od pory dnia, roku, i poziomu wody. Oznacza to, że to samo stanowisko może obdarzyć nas czasem dobrymi a innym razem kiepskimi wynikami.
Miejsce, w którym ostroga zaczyna wchodzić w wodę, nazywamy nasadą. Na końcu ostrogi znajduje się natomiast główka. Czasem ostrogę nazywa się główką. Tak naprawdę, główka to końcówka ostrogi. Brzeg ostrogi, na który napiera nurt rzeki, nazywamy napływowym. Przy szczycie ostrogi (główka) możemy liczyć na leszcze, klenie, jazie, sandacze, czy bolenie. Druga strona ostrogi jest stroną zapływową. Od szczytu ostrogi często tworzy się wodny warkocz.
Im starsza główka, tym bardziej będzie zarośnięta na wierzchu, a jednocześnie zostawi najtrwalsze zmiany pod wodą. Czasem na rzece jest kilka ostróg z rzędu. Zwykle najciekawsze miejsca do łowienia znajdziemy na pierwszej i ostatniej ostrodze.
Rynny przy ostrodze wodnej
Prostopadłe rynny wodne tworzą się za główką ostrogi i w klatce, nie daleko brzegu. Równolegle do ostrogi powstają rynny na stronie napływowej i po stronie zapływowej (ale tylko w klatce między ostrogami). W rynnie napływowej mogą leżeć niesione głównym nurtem gałęzie i kamienie. Są to dodatkowe atrakcje dla ryb, ale nie dla naszych zestawów. Zwróć uwagę, że nurt w klatce odbity od kolejnej ostrogi, płynie w kierunku odwrotnym do głównego nurtu rzeki. Jest to tzw. prąd wsteczny.
Klatka – to przestrzeń między dwiema ostrogami. Nurt rzeki cyrkuluje pomiędzy ostrogami, tworząc rynny wzdłuż ostróg i równolegle do brzegu. W środku klatki znajduje się natomiast wypłycenie z ostro opadającymi krawędziami od strony nurtu. Środek klatki to miejsce na okonie i szczupaki, a w nocy czy wieczorem – też grubszą białą rybę.
Warkocz – to zawirowania wody tworzące się za główką ostrogi. Czasem na dnie znajdują się kamienie oderwane nurtem od ostrogi. Są to warunki dla ryb lubiących wyraźny uciąg wody – łowisko kleni, jazi, czy boleni. Trafia się sandacz i brzana.
Sprzęt na ostrogę wodną
Najpopularniejsza metodą jest gruntówka. Jest też najprostszą metodą. Miłośnicy spławika mogą spróbować przystawki, a nawet przepływanki. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu zarzucimy zestaw.
W przypadku polowania na drapieżniki najbardziej uniwersalny będzie spinning.
Rafał Pokusiński